Schedule2018-08-23T23:58:41+00:00
Loading...
Tickets
Full Artist Line Up
Camping Info

Click artist name for full bio! Bookmark for use during the festival!

Rhythm Stage

VSA Arts RI

1:00 – 2:00

Session Americana

2:15 – 3:15

Girls, Guns and Glory

3:30 – 4:30

Feufollet

4:45 – 5:45

Larry Campbell & Teresa Williams

6:00 – 7:15

Big Sam’s Funky Nation

7:30 – 9:00

Donna the Buffalo

9:30 – 11:00

Steve Earle & the Dukes

Roots Stage

United Theater & Knickerbocker Music Center

1:00 – 1:45

Future of Roots w/

Quentin Callawaert

2:00 – 2:45

Accordion w/

Riley, Baca, Chenier, Stafford, Frank

3:00 – 3:45

Fiddle w/

Greely, Poullard, Nevins

4:00 – 4:45

Creole Sounds w/

Poullard & Frank

5:00 – 6:00

Earle & Coffin

6:15 – 7:15

Girls, Guns and Glory

7:30 – 8:45

Session Americana

9:00 – 10:15

Say Darling

10:30 – 12:00

Los Texmaniacs

Dance Stage

Abita Brewery

1:00 – 2:00

Zydeco Dance Instruction w/

Zydeco Hogs

2:30 – 4:30

Cedryl Ballou

5:00 – 7:00

Los Texmaniacs

7:30 – 9:30

Feufollet

10:00 – 12:00

CJ Chenier

Family Stage

Tomaquag Museum

1:00 – 1:45

Len Cabral

2:00 – 2:45

Thawn Harris

3:00 – 3:45

Contemporary Theater

4:00 – 4:45

Marc Levitt

5:00 – 5:45

MARDI GRAS PARADE

w/ Hot Tamale Brass Band

6:00 – 6:45

Kristen Andreassen &

The Bright Sides

8:00

Kids Film – (TBD)

10:00

Teen Film – (TBD)

Rhythm Stage

VSA Arts RI

1:00 – 2:00

Cedryl Ballou &

The Zydeco Trendsetters

2:15 – 3:15

Say Darling

3:30 – 4:30

Steve Riley &

The Mamou Playboys

4:45 – 5:45

Bonerama

6:00 – 7:15

Dustbowl Revival

7:30 – 9:00

Asleep At The Wheel

9:30 – 11:00

Leftover Salmon

Roots Stage

United Theater & Knickerbocker Music Center

1:00 – 1:45

Future of Roots w/

Veronica Lewis

2:00 – 2:45

Golden Triangle

3:00 – 3:45

The Faux Paws

4:00 – 4:45

Earle & Coffin

5:00 – 6:00

Texas Roots w/

Nicholas, The Baca Boys

6:15 – 7:15

Say Darling

7:30 – 8:45

Shinyribs

9:00 – 10:15

Big Sam’s Funky Nation

10:30 – 12:00

Donna the Buffalo

Dance Stage

Abita Brewery

1:00 – 2:00

Zydeco Dance Instruction w/

Zydeco Hogs

2:30 – 4:30

Feufollet

5:00 – 7:00

Cedryl Ballou

7:30 – 9:30

Steve Riley

10:00 – 12:00

CJ Chenier

Family Stage

Tomaquag Museum

1:00 – 1:45

Thawn Harris

2:00 – 2:45

Contemporary Theater

3:00 – 3:45

Kristen Andreassen

4:00 – 4:45

Len Cabral

5:00 – 5:45

MARDI GRAS PARADE

w/ Hot Tamale Brass Band

6:00 – 6:45

Marc Levitt

8:00

Kids Film – (TBD)

10:00

Teen Film – (TBD)

Rhythm Stage

VSA Arts RI

1:00 – 2:00

Earle & Coffin

2:15 – 3:15

Golden Triangle

3:30 – 4:30

CJ Chenier

4:45 – 6:00

Los Texmaniacs

6:15 – 7:30

Shinyribs

7:45 – 9:15

Hot Rize feat.

Red Knuckles & the Trailblazers

9:30 – 11:00

Taj Mahal Trio

Roots Stage

United Theater & Knickerbocker Music Center

1:00 – 1:45

Sunday School w/

Christine Ohlman & Rebel Montez &

the Sin Sisters

2:00 – 2:45

Accordion Styles w/

Riley, Baca, Frank

3:00 – 3:45

The Faux Paws

4:00 – 4:45

Fiddle w/

Greely, Poullard

5:00 – 6:00

Creole Songs w/

Poullard & Frank

6:15 – 7:15

The Groovalatos

7:30 – 8:30

Hot Tamale Brass Band

8:45 – 10:15

Los Texmaniacs

10:30 – 12:00

Dustbowl Revival

Dance Stage

Abita Brewery

12:45 – 1:45

Cajun Dance Instruction w/

Magnolia

1:45 – 2:15

Youth Music Camp

2:30 – 4:30

Cedryl Ballou

5:00 – 7:00

Feufollet

7:30 – 9:30

CJ Chenier

10:00 – 12:00

Steve Riley & the Mamou Playboys

Family Stage

Tomaquag Museum

1:00 – 1:45

The Faux Paws

2:00 – 2:45

Marc Levitt

3:00 – 3:45

Contemporary Theater

4:00 – 4:45

Thawn Harris

5:00 – 5:45

MARDI GRAS PARADE

w/ Hot Tamale Brass Band

6:00 – 6:45

Len Cabral

8:00

Kids Film – (TBD)

10:00

Teen Film – (TBD)